Nesnelerin İnterneti ile Dünya nasıl etkilenecek?

BI Intelligence tarafından iki yıllık incelemenin ardından yayınlanan rapor, nesnelerin interneti ekosisteminin her boyutunu gözler önüne seriyor.

Nesnelerin interneti bir sonrası endüstri devrimi olarak nitelendiriliyor. Nesnelerin interneti şirketlerin, hükümetlerin ve tüketicilerin fiziksel dünya ile iletişimini tamamen değiştirecek.

BI Intelligence iki yıldır, nesnelerin interneti konusunu yakından takip ediyor. Özellikle, nesnelerin interneti ekosisteminin tüketicileri, şirketleri ve hükümetleri nasıl etkilediği üzerinde duruluyor. Ayrıca asıl başlık olarak, tüketicilerin, şirketlerin ve hükümetlerin kullandığı nesnelerin interneti cihazlarının, aralarında üretim, ulaştırma, tarım ve evlerin bulunduğu 16 çevre ile nasıl bağlantı kuracağı ve bu bağlantının nasıl kontrol edileceği öne çıkıyor.

BI Intelligence, ?Nesnelerin İnterneti 2015? raporunda, nesnelerin interneti ekosistemini oluşturan birleşenler masaya yatırılıyor. Bunlar arasında cihazlar, mantıksal analizler, ağ bağlantıları ve güvenlik bulunuyor. Rapor ayrıca, cihaz gelişimi, yatırım miktarı ve yatırımın geri dönüş potansiyeli gibi konuların da arasında bulunduğu gelişmekte olan nesnelerin interneti pazarına ilişkin tahminler ve öngörüler de içeriyor.

Rapordan öne çıkan başlıkları sıralamak mümkün:

1- 2015 yılında 10 milyar olan internete bağı cihaz sayısının 2020 yılına kadar 34 milyar cihaza yükseleceği öngörülüyor. Bu rakamın 24 milyarı nesnelerin interneti cihazlarıyla gerçekleştirilecek. Akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı saatler gibi geleneksel teknolojik cihazlar ise 10 milyar olacak.

2- Önümüzdeki 5 yıl içinde, nesnelerin interneti çözümleri için 6 trilyon dolar harcanacak.

3- Nesnelerin internetini en fazla şirketler kullanacak. Şirketler nesnelerin internetinin işlerini 3 şekilde geliştireceğine inanıyor; a) operasyon maliyetlerini düşürerek, b) üretkenliği artırarak, c) yeni pazarlara ulaşma ve yeni ürünler geliştirerek.

4- Hükümetler üretkenliği artırma, maliyetleri düşürme ve halkların yaşam kalitesini yükseltme konusuna büyük ilgi duyuyorlar. Gelecekte hükümetlerin nesnelerin internetini en çok kullananlar listesinin ikinci sırasında yer alacağına inanılıyor.

5- Nesnelerin internetinin kullanılmasında tüketiciler, şirketlerin ve hükümetlerin gerisinde kalacak. Yine de, tüketiciler nesnelerin internetine dikkate değer miktarda para yatıracak ve çok fazla sayıda cihaz satın alacaklar.

Raporda neler yer alıyor?

BI Intelligence?ın 2 yıllık bir çalışmanın ardından yayınladığı ?Nesnelerin İnterneti 2015? raporunda öne çıkan başlıklar böyle sıralanırken, içeriğe ilişkin şunları söylemek de mümkün:

1- Nesnelerin internetinin teknolojik karmaşıklığını tek bir ekosisteme indirgiyor.

2- Aralarında ZigBee, Z-Wave gibi isimlerin bulunduğu kablosuz mesh ağlar, 3G/4G ve Sigfox gibi hücresel ağlar ve Wi-Fi ile Eternet gibi internet ağlarının yetersizliklerini ve avantajlarını açıklıyor.

3- Mantıksal analiz sistemleri, edge analizleri ve bulut analizleri konusunu ayrıntılı olarak tartışıyor.

4- Nesnelerin interneti konusundaki en iyi güvenlik uygulamalarını inceliyor.

5- Nesnelerin interneti pazarının önündeki dört engel ile dört itici gücü ayrıntılandırıyor.

6- Nesnelerin interneti için 6 başlıkta öngörülerde bulunuyor; bağlantı hızı, güvenlik, veri depolama, sistem entegrasyonu, cihaz donanımı ve uygulama gelişimi.

7- Nesnelerin interneti ekosisteminin belirli sayıdaki endüstrilerde nasıl kullanıldığını analiz ediyor.

8- Bir sözlükte, nesnelerin interneti terminolojisini tanımlıyor.

BI Intelligence?ın ?Nesnelerin İnterneti 2015? raporunun tamamını el etmenin iki yolu var:

1- Araştırma mağazasından satın alınıp indirilebilir.

2- BI Intelligence şifresi için kayıt yaptırılabilir ve rapora anında ulaşılabilir. Bu üyelik aynı zamanda benzer 100 rapora ulaşma olanağı da veriyor. Ek olarak gelecekte yayınlanacak raporlara ve günlük haber notlarına da ulaşılabiliyor. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Yayınlayan

Ufuk KILIÇ

Teknolojist ve Girişimci Ufuk Kılıç, Türkiye?nin Bilişim Teknolojileri alanında ulusal ve uluslararası arena da daha yüksek katma değer kazanması için çalışmalarını hızla sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir