28 Ocak 2015 Çarşamba

Eğer doğru yolda olsan bile orada oturup kalırsan, ezilirsin!

Zamanında Çin'in küçük bir köyünde bir kung-fu okulu varmış. Okulun yaşlı ve bilge olan hocası öğrencilerine sadece bedensel eğitim değil zihinsel eğitimin de ne kadar önemli olduğunu anlatırmış.

Öğrencilerden biri zeki olmasına rağmen dersleri pek umursamayan vurdumduymaz bir karaktermiş. Onun bu hali hocanın gözünden kaçmamış ve devamlı kendini uyarırmış. Günler böyle geçerken bilge hoca bu öğrencisini başka bir öğrenciyle müsabakaya kaldırmış. Müsabaka başlamış. Haylaz öğrenci yaptığı her hareketin, attığı yumruk ve tekmelerin rakibi tarafından ustalıkla savuşturulduğunu görünce daha da hırslanmış ve kural dışı hareketler yapmaya başlamış.

Rakibi onları savuşturmuş. Daha da sinirlenen öğrenci hiçbir şeyin kar etmediğini görünce oturmuş hırsından ağlamaya başlamış. Müsabaka bitmiş. Haylaz öğrenci ağlarken omzunda bir el hissetmiş. Kafasını kaldırıp baktığında hocasının kendisine gülümsediğini görmüş. Bilge hoca öğrencisinin yanına oturmuş ve toprağa dikey bir çizgi çizmiş.

-Bu rakibinin çizgisi. Bunu nasıl kısaltırsın? demiş.

Öğrenci bu soru üzerine çizgiyi ikiye bölerek:

- Böyle kısaltırım.

- Hayır, demiş hocası.
Öğrenci bu sefer çizgiyi üçe bölmüş.

- Böyle kısaltırım.
Hoca gülümsemiş. Ve yere yeni bir dikey çizgi daha çizmiş.

- Bu rakibinin çizgisi.
Sonra yanına onun iki katı uzunlukta dikey bir başka çizgi çekmiş ve eklemiş:

- Bu da senin çizgin. Sen rakibinin çizgisini kısaltmak yerine kendi çizgini uzatmalısın. Sen kendine güvenir ve kendini sürekli geliştirirsen rakiplerin zaten hep geride kalacaktır...

 Sizce gelişim nedir? İlerlemek, büyümek, yola devam etmek...?

Peki sizce gelişim bir yerde tamamlanır mı?

"Tamam, bu kadar, ben biliyorum, daha fazla birşey yok" dediğimiz noktada, sadece an ve an gelişmekte olan dünyaya kapıları kapatıp, kendimizi içeride hapsetmekle kalmaz, yeniliklerden mahrum kalan kısıtlı beceri ve bilgilerimizle sorunlarımıza çözüm bulmakta zorlanır ve hatta belki de bunlara yenilerini ekleyebiliriz.

Amerikalı sinema oyuncusu Will Rogers'ın şu sözüne bir kulak verelim; "Eğer doğru yolda olsan bile orada oturup kalırsan, ezilirsin."

Gelişim; süreklilik demektir, gelişim fark yaratmak demektir, gelişim duyarlılıktır ve gelişim hem kendine, hem de varolan herşeye saygı duymak, sadece bireysel değil, bütünsel gelişmek demektir!

"Sıradan insanlar fark yaratamaz, farkı farklı insanlar yaratır" diyor motivasyon ve pazarlama gurusu Seth Godin.

Hani şu imrendiğimiz fark yaratanlardan olmak, daha ileriye geçebilmek için karşımızdakinin eksikliğini aramak, yolunu kesmek yerine kendi çizgimizle fark yaratmaya ne dersiniz?

Önerilen Popüler Yazılar