15 Haziran 2015 Pazartesi

Hayal edin çünkü Hayal etmek gerçekten işe yarıyor!

Lânet,1964 yılında bir yaz günü çökmüş piyanist Leon Fleisher’in üzerine. Evlerinin bodrumundaki ağır bir bahçe masasını merdivenlerden yukarı çıkarırken, birden kapının pervazına elini çarpıp, sağ başparmağını ortadan ikiye yarmış. Ve bu  Fleisher’i otuz altı yaşından altmış altısına dek “tek elli” olmaya mahkûm etmiş.

Tek elli” hayatının başlangıcını anlatırken, “Tanrılar seni cezalandırmak istediklerinde, nereye vuracaklarını çok iyi biliyorlar” diyor ünlü piyanist, “en çok acıtacak yere vuruyorlar. İşte o darbeyle ben de bir daha asla çalamayacağımı sanmıştım.”

Müziğe olan aşkı ile direniyor, hayata tutunmaya devam ediyor Fleisher. Sol elle çalınabilecek parçalardan bir repertuar oluşturuyor kendine, şefliği deniyor,piyano hocalığına başlıyor.
Her gün,odasında saatlerce yalnız ve sessiz oturduktan sonra piyanosunun başına geçiyor, sakat olan sağ elini tuşların üzerine koyup, parmaklarının açılmasını bekliyor; ertesi gün  yine deniyor; yine deniyor tam otuz yıl her gün yapıyor bunu.

Bir yandan da tıbbi gelişmelerden ayırmıyor gözünü; sonunda, Botoks adlı şu meşhur“güzelleştirme zehri” Amerika’da henüz kullanımına izin verilmemiş bir ilaçken,deneme çalışmalarına dahil oluyor ve yeniden hareket edebilen bir sağ ele kavuşuyor.  Ve Altmış altı yaşında Two Hands (İki El) adlı yeni bir albümle yıllardır hayalini kurduğu taçlandıracağı, yepyeni bir hayat bekliyor onu.
30 yıl boyunca sağ elinin parmaklarını piyanosunun üzerine koyup, yılmadan  onları tekrar kullanabileceği günü hayâl edip, bu hayalini gerçekleştiren piyanist Leon Felisher bakın bu hikayesi için ne diyor; “Hayal edin çünkü Hayal etmek gerçekten işe yarıyor.”

Bir çok insanın "bitti artık" dediği noktada, 60 yaşında, tüm olumsuz ve hatta 'olamaz'lara rağmen hayata yeniden merhaba diyen Leon Felisher'in bu mesajının  hayallerinin peşini bırakanlara güzel bir ışık, bir hatırlatma olmasını diliyor, daha nice güzel hikaye için takipte kalmanızı diliyorum.

Önerilen Popüler Yazılar