28 Kasım 2016 Pazartesi

Acının ilacı sevgi ile gülümsemektir...

Yüreklerimizin acı ile yandığı şu günlerde, gülmeyi ve gülümsemeyi unuttuk maalesef. Halbuki insanoğlu ancak güldüğünde, mutlu olduğunda, yüreğinde sevgiyi barındırdığında daha güzel, barış dolu günler yaratabilir kendine. Bakın, 1979 yılı, yönetmenliğini Mark Zakharov'un yaptığı, izleyeni kah düşündüren, kah güldüren, anlamlı sözleri ile insanı içine döndüren komedi filmi "Tot Samy Munchausen" da nasıl bir replik geçer:

"Korkmayın, gülümseyin beyler! Gülümseyen bir yüz ciddiyetin işareti değildir. Dünyada tüm aptallıklar ciddi bir yüz ifadesi ile yapılmıştır. O yüzden korkmayın, gülümseyin beyler, gülümseyin!"

Bu replik aslında hayatın da bir gerçeği değil mi? Ne kavgalar gülümseyerek çıkmıştır, ne de insanı üzüntüye sürükleyen olaylar. Çünkü gerçek anlamda gülümseme sadece 17 adet yüz kasının çalışması değil, ruhun, yüreğin katılımı ile içten yaşanan ve paylaşılan bir duygu halidir ve çok sağlıklıdır. Mizahın iyileştirici gücü kitabında Allen Klein:

“Gülümseme, sahte bile olsa, kendinizi kötü hissettiğinizde hem enerjinizi artırarak hem de insanlarla ilişki kurmanızı sağlayarak moralinizi düzeltir. Gülümseme, vereni fakirleştirmez. Hem vereni, hem de alanı zenginleştirir. Bir dakikalık bir gülümsemenin etkisi ise ömür boyu sürer!"

Önerilen Popüler Yazılar