16 Ocak 2019 Çarşamba

Kitap Önerisi: "'Anlamak' Tutkunu Bir Matematikçi Cahit Arf"

İşlerle ilgili çalışmalarımı sürdürürken değerli bir arkadaşımın öneri ve hediyesiyle bir kitaba sahip oldum. Kitap, Türkiye'de bilime her açıdan damgasını vurmuş olan Arf Teoreminin babası ve matematik dehası efsane hoca Prof. Dr. Cahit Arf'ın yaşam öyküsü ve çalışmaları ile meslektaşlarının ona ilişkin anı ve düşüncelerini içeriyor.
Başarılarına karşın ülkesinin zor koşulları altında çalışmayı tercih eden Prof. Arf, Türk biliminin kurumsallaşmasında da önemli bir rol oynamış. Ayrıca, TÜBİTAK'ın kuruluşunda ve ilk başkan olarak yapılanmasında büyük çaba gösteren Prof. Cahit Arf, 1970'li yıllarda Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin bütünlüğünün korunması yönünde önemli sorumluluklar üstlenmiş.

Ülkemizin bilim camiasına önemli katkıları olan bu değerli insanın yaşam öyküsü ve ideallerini mutlaka okumanızı isterim.. Kitapta 'Anlamak tutkunu bir matematikçi' olarak betimlenen Arf'ın, 1910'da Selanik'te başlayan ve 26 Aralık 1997'ye kadar süren yaşamı çerçevesinde gençlik günleri, akademik yazışmaları ve anıları yer alıyor. Çocukluğu Ankara, Adana ve İzmir'de geçen Arf'ı, genç Türkiye Cumhuriyeti, Fransa'nın en gözde okullarından Ecole Normale Superior'a yükseköğrenim eğitimi için burslu gönderdi. Arf'ın matematik dehası bu okulda ortaya çıkmaya başladı. Ardından Galatasaray Lisesi'nde matematik öğretmeni daha sonra ODTÜ'de öğretim üyesi olarak görev yapmış..

Kitapta benim en çok ilgimi çeken sözü şu notudur;

Gördüğünüz üzere, Türk matematik dehası ve Arf Teoreminin babası, Prof. Cahit Arf Almanya'daki doktora sürecindeki yaşamı ve çalışma motivasyonunu Kurtuluş Savaşı dönemindeki milli duygularına bağlıyor: "Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır." sözü bunun güzel bir örneği.. Cumhuriyet ve Atatürk döneminin idealist neslinden olan değerli hocamızın bu sözleri bugünün yaşantısında bizler içinde başarı yolunda motive edici bir yaşam manifestosu olarak yerini almalıdır..

Kitap hakklında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Önerilen Popüler Yazılar